Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

koń najlepszy - St. Leger 2012[wydarzenia]
Christina Lipińska

Koń najlepszy (ST. LEGER 2012)

W.W. 2013. Wygrała polska hodowla

100. Wielka Warszawska
- zapowiedzi

Marek Rostocki
Służewiec i Partynice z Porębskim w tle

Marek Rostocki
PAPIEROWY MOTYL

Marek Rostocki
SIÓDMY

Co się stało z Kundalini?
(Kishore Mirpuri)

Gdy widzę tor...
(Andrzej Walicki)

OAKS 2013 - Kundalini

Gonitwa uczniowska

ChristinaLipińska
Czy wygra najlepszy?
(St. Leger 2013)

Christina Lipińska
St. Leger - Uczestnicy

Asia Lipińska
Dzieci Szczęścia
Rzecz o Patronusie


TRAF -Zamach na porządki

Nagroda Iwna 2013
- Pillar

Traf o trójkach

Bye-bye,sulki

Ch. Lipińska
Belmont Stakes 2013

Belmont Stakes 2013
- uczestnicy


Rulera 2013

Nagroda Golejewka 2013

Program 2013 Wiosenna

Program 2013 Rulera

Nagr Jaroszowki 2013 - uczestnicy

A. i Ch. Lipinskie
Kentucky Derby 2013

Nagroda Strzegomia 2013

Christina Lipińska
Dobry początek

Christina Lipińska
Nagrody, konie, malowane buźki

Christina Lipińska
Dali i zabrali

Asia Lipińska
Koks w stajni szejka

Asia Lipińska
Dubai World Cup

Christina Lipińska
Plan, którego nie ma

Koniec sezonu 2012

TS - Rekordowe
zakończenie sezou


Kazimierz Molenda
Ręka w nocniku

Christina Lipińska
Programy i leniwe

Marek Rostocki
Sulki nas straszą

Wielka Warszawska 2012

Nagroda Ministra -Pillar

Kazimierz Molenda
Kali z Rosłońców

Historia St. Leger

Christina Lipińska
Koń najlepszy - St. Leger 2012

Christina Lipińska
Derby - Uczestnicy 2012

Marek Rostocki
Wszystkie konie są nasze!

Asia Lipińska
Rosłońce podążają śladami Niespodzianki

Kazimierz Molenda
Służewiecka ścieżka zdrowia

Asia Lipińska
Dlaczego konie łamią nogi?

Robert Zieliński
Podrzynanie gałęzi

Marek Rostocki
Podlewanie toru kubełkiem

RACING POST
YEARLING BONUS
2011

Asia Lipińska
Tower daje power

Asia Lipińska
Nagroda Iwna

Christina Lipińska
Nagroda Soliny

Marek Rostocki
Nagroda Widzowa

Kazimierz Molenda
Skandal na torze

Nagroda Wiosenna 2012

Nagroda Rulera 2012

Nagroda Golejewka

Asia Lipińska
Wyścigi Konne w Krakowie

Kentucky Derby 2012
- I'll Have Another


Kazimierz Molenda
Nie lejcie Porębskiego!

Marek Rostocki
Nagroda Strzegomia

Christina Lipińska
Nagroda Dzamajki

Spotkała nas niespodzianka
21-22.04

Marek Rostocki
Polski koń czy polska konina?

Urodziny Towera

Christina Lipińska
Bomba poszła w górę!

Brama
na Puławskiej 266
szeroko otwarta


Marek Rostocki
Kłusaki, zabójcy kwinty

Marek Rostocki
KŁUSAKI w pigułce

Asia Lipińska
Santa Anita Derby 2012

Marek Roztocki
Szpital dla koni - dawniej

Andrzej Kwaśny
Z sokmanem w Kozienicach

Asia Lipińska
Ruch społeczy ZENYATTA

Dominika Tukowska
Nasi w British Racing School

Inicjtywy Totalizatora i PKWK


Lato ma się ku końcowi i zbliża się termin gonitwy St. Leger, która wyłania najlepszego konia sezonu. Zwana jest też trzecią koroną. Nagrodę Rulera (pierwszą koronę) wygrał sprintero-miler Hard Work, natomiast Derby - Natalie of Budysin. A więc w tym roku nie pojawi się nowy trójkoronowany.
Można zaryzykować stwierdzenie, że w obecnym sezonie trzylatki polskiej hodowli prezentują się przeciętnie i blado na tle importowanych koni z Irlandii, Niemiec czy Francji, a klacze trzyletnie były w tym sezonie lepsze od ogierów. Mimo to do gonitwy nie została zapisana żadna z nich.
Zgłoszono natomiast 10 ogierów, z czego 5 polskiej hodowli: trzylatki Klana i Tropical Fly'a, oraz starsze - Iwonicza, Salama i Kairosa. Pod barwami Kazakova wystąpi trzyletni At One Blow.
Irlandzką hodowlę będą reprezentować Young Boy, Indian General i Enjoy The Silence oraz Camerun - czterolatek, jedyny biegający u nas syn Singspiela.

Prawdopodobnie właśnie Camerunowi przypadnie rola faworyta, o ile w ogóle pobiegnie w St. Leger, gdyż możliwe jest, że właściciel i trener wybiorą dla niego wyścig poza granicami kraju.
Camerun jest bardzo rozważnie menażowany, a każdy jego występ dobrze przemyślany. Trener Marek Nowakowski u którego koń jest w treningu prawdopodobnie od razu zauważył, że to późnodojrzewający koń, którego do gonitw trzeba wystawiać ostrożnie i niczego nie przyspieszać.Jako dwulatek biegał dwukrotnie, wygrywając z debiutu. Karierę trzyletnią rozpoczął od gonitw grupowych na dystansach 2000 i 1800 m, w których kolejno zajał trzecie i drugie miejsce. W związku z tym, że wiosną 2011 nie był w szczytowej formie, nie miał zapisu do Derby. Wygrał w połowie lipca wyścig trzeciej grupy, a potem kolejno Nagrode Łazienkowską i Nagrode Łeb w Łeb.
Szczyt formy Camerun pokazał jako trzylatek dopiero w Wielkiej Warszawskiej, gdzie zajął drugie miejsce za fenomenalnym Intensem, tracąc do niego 5 długości.
Camerun jako czterolatek na Służewcu wystąpił cztery razy. W Nagrodzie Golejewka przegrał "o łeb" z Iwoniczem . Następnie wygrał Widzowa i niefortunnie przegrał w PTS, w wyścigu rozegranym w tempie antyselekcyjnym, bardzo wolnym, gdzie ograła go szybka i doskonale przeprowadzona Marlene.
Pod koniec lipca, Camerun w imponującym stylu wygrał prestiżową Nagrodę Kozienic, gdzie po raz pierwszy spotkały się konie trzyletnie ze starszymi. W tym wyścigu ustanowił nowy rekord toru na dystansie 2000 m: 2'02,1, lepszy od poprzedniego o 0,1 s przy szybkich ostatnich dwóch ćwiartkach 29,2 i 29,9. Pokonał w nim Young Boya, Enjoy The Silence i Iwonicza, z którymi spotka się w St. Leger.
Jako synowi Sinspiela dystans 2800 m powinien sprzyjać Camerunowi i jeśli wystartuje w tej gonitwie, będzie faworytem publiczności. Dosiądzie go dż. Piotr Piątkowski pod wagą 60 kg.

Iwonicz do Nagrody PTS był spośród koni starszych najgroźniejszym rywalem Cameruna.
W wieku trzech lat, podobnie jak Camerun nie miał zapisu do Derby, wygrał co prawda Memoriał Tomasza Dula, ale był trzeci w Irandy. Potem ustanowił nowy rekord toru w Nagrodzie Aschabada i wygrał Nagrodę Demon Cluba. W ubiegłorocznym St. Leger był drugi za niedoścignionym Intensem. Następnie wygrał Nagrodę Dziennika Życia Warszawy i zajął czwarte miejsce w ubiegłorocznej Wielkiej Warszawskiej za Intensem, Camerunem i Małym Kapralem.
W wieku czterech lat, jak już wspomniałam, ograł o łeb Cameruna w Nagrodzie Golejewka. Kolejny start Iwonicza odbył się w Bratysławie, w Velkej Cenie Slovenskej, gdzie zajął trzecie miejsce.
W Nagrodzie PTS zajął czwarte miejsce za Marlene, Camerunem i irlandzkim Tampa Bayem, ale był to specyficzny wyścig, rozegrany w bardzo wolnym tempie.
Jeżeli forma Iwonicza się ustabilizowała po występie w Bratysławie, może powalczyć z Camerunem na prostej, choć moim faworytem do zajęcia drugiego miejsca lub nawet wygrania (o ile Camerun nie wystąpi w St. Leger) jest rzetelny, bardzo dobry trzylatek, Young Boy.
Iwonicz jest w treningu u Andrzeja Walickiego, a w siodle zobaczymy dż. Wieczesława Szymczuka pod wagą 60 kg.

Kolejnym czterolatkiem, którego zobaczymy w St. Leger jest og. Salam. Jest niezłym koniem, który dość równo biegał w wieku trzech lat, ale wygrywał i zdobywał miejsca płatne w gonitwach grupowych. W Nagrodzie Iwna był trzeci, w Derby 7. na 17 koni. Kolejno zajmował bliskie płatne miejsca w III grupie.
W wieku czterech lat Salam wygrał wyścig w III gr. na dystansie 2000 m, był czwarty w wyścigu II gr., potem wygrał wyścig II gr. i zajął drugie miejsce w Nagrodzie Demon Cluba za doskonałym Myth of Malham. Jak poradzi sobie w jednym z najdłuższych dystansów w gonitwach płaskich, pokaże sam wyścig, wydaje się jednak, że ma mniejsze szanse na zajęcie bliskiego płatnego miejsca. Salama trenuje Marek Nowakowski, a jako jeździec pojedzie na nim k.dż. Marek Brezina pod wagą 60 kg.

Podobne szanse i mozliwości ma pięciolatek Kairos. Nękany problemami zdrowotnymi w wieku trzech lat ścigał się tylko trzy razy, wychodząc do startu dopiero w drugiej połowie września. Wygrał wyścig IV i III gr. W wieku czterech lat biegał częściej, bo 7 razy,raz wygrał wyścig IV grupy.
Jako pięciolatek ścigał się kilka razy, a najlepsze miejsce, które zajął to 4-te w III gr. na 2000 m. W Nagrodzie PTS był piąty na siedem koni, w Demon Cluba - szósty na osiem koni.
Kairos jest w treningu Doroty Kałuby, a dosiądzie go dż. Viktor Popov pod wagą 60 kg.

Tak rysują się sylwetki starszych koni w gonitwie, gdzie niewąpliwie największe możliwości mają Camerun i Iwonicz.

Spośród trzylatków zobaczymy kanadyjskiej hodowli At One Blow, przygotowywanego przez ekipę pana Kazakowa pod merytorycznym nadzorem trener Doroty Kałuby, a w siodle k.dż. Aleksandra Kabardowa pod wagą 54 kg.
W wieku dwóch lat At One Blow zapowiadał się na kandydata do czołówki rocznika, wygrał wyścig na 1400 m. i zajął drugie miejsce w Nagrodzie Mokotowskiej (1600 m) za doskonałym w wieku dwóch lat Prince of Ecosse.
Jako trzylatek rozpoczął karierę od zajęcia 3. miejsca w II gr, następnie był drugi w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego na 2200 m. W ładnym stylu wygrał Aschabada (2200 m), w Derby był siódmy w siedemnastokonnej stawce. Jego obecna forma jest niewiadomą,g dyż miał dośc długą przerwę w wyścigach (od 01.07).

Kolejnym trzylatkiem, którego zobaczymy w St. Leger jest polskiej hodowli Klan w treningu Emila Zaharieva, który też dosiądzie tego ogiera pod wagą 54 kg. Klan jako dwulatek zapowiadał się na bardzo dobrego konia. W wieku trzech lat w Nagrodzie Strzegomia i Rulera zajął odpowiednio czwarte i trzecie miejsce. Zawiódł w Nagrodzie Iwna i w Derby, gdzie był odpowiednio 7 na 13 koni i 8-my na 17 koni. Od Derby nie miał startów. Wydaje się, że pomimo posiadania genów Belenusa długi dystans nie jest jego domeną.

Ogiera Tropical Fly w treningu Andrzeja Walickiego dosiadał będzie dż. Sergej Wasiutow z wagą 54 kg. Na początku sezonu, pod bardzo niską wagą ten piękny gniadosz wygrał Memoriał Tomasza Dula. Potem był czwarty w Nagrodzie Irandy, a piąty w Iwna. W Derby zajął szóste miejsce i również od tego czasu nie startował. Jego forma prawdopodobnie wzrosła, ale czy starczy mu staminy i klasy do zajęcia dobrego miejsca w tym prestiżowym wyścigu? Czas pokaże.

Irlandzkiego trzylatka Enjoy The Silence trenuje trener Małgorzata Łojek, w siodle zobaczymy championa dżokejskiego Antona Turgaeva pod wagą 54 kg. Jako dwulatek ogier pokazał zadatki klasy wygrywając pod koniec sezonu Nagrodę Upsali.
Sezon trzyletni rozpoczął od łatwego zwycięstwa w Nagrodzie Irandy. W Nagrodzie Iwna był jednym z faworytów, ale zajął tam czwarte miejsce, podobnie jak i w Derby. W stajni cieszy się opinią bardzo miłego konia, zwanego tam pieszczotliwie "Misiak". Czy forma "Misiaka" wzrosła na tyle, by móc zawalczyć o bliskie płatne miejsce w jednym z najdłuższych dystansów dla 3l. i starszych koni, przekonamy się już w niedzielę.

Young Boy to jeden z najrzetelniejszych trzyletnich ogierów w treningu Andrzeja Walickiego. Jako dwulatek startował dwa razy i dwa razy wygrał, w tym Nagrodę Brochwicza.
W wieku trzech lat zdobył Nagrodę Strzegomia i trzykrotnie był drugi - w Rulera, Iwna i w Derby.
W stajni obawiano się czy koń będzie dobrze radził sobie z dłuższym dystansem. Young Boy udowodnił,ż e bez względu na dystans, jest "w porządku". Dosiądzie go młody, utalentowany jeździec, pr. dż. Szczepan Mazur pod wagą 54 kg. Warto podkreślić, że Szczepan wygrał w tym roku między innymi Nagrodę Rulera, Derby i Oaks oraz wiele innych gonitw i ma na swoim koncie ponad 20 zwycięstw. Może " Młody Chłopak" tak dobrze dogada się z drugim młodym chłopakiem, że ten tandem pierwszy minie celownik w St.Leger?

Następnym irlandzkim trzylatkiem jakiego zobaczymy w gonitwie jest Indian General, trenowany przez Wojtka Olkowskiego, a dosiadany przez dż. Piotra Krowickiego pod wagą 54 kg.
Indian General był dobrym, rzetelnym dwulatkiem, raz wygrywając, raz będąc drugim w Nagrodzie Brochwicza. Dwa pozostałe starty w wieku dwóch lat kończył na płatnych miejscach.
Trzylatkiem rozpoczął karierę od zajęcia 3 miejsca w Memoriale Tomasza Dula. Później był drugi w Nagrodzie Irandy za Enjoy The Silence.
Sprawił miłą niespodziankę swoim właścicielom i trenerowi w Nagrodzie Iwna, którą wygrał w ładnym stylu.
W Derby wystąpił w roli faworyta, ale zajął tam III miejsce za Natalie of Budysin i Young Boyem.
Jest to ambitny i dobry koń, który powinien włączyć się do rozgrywki na końcowej prostej.

Kto wygra St. Leger? Który koń okaże się najlepszy? Czy starsze konie odeprą atak trzylatków?

Nasze typy: Camerun, Young Boy, Indian General, Enjoy The Silence.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego