Tower Racing Forum Strona Główna Tower Racing Forum


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyścigi koni półkrwi
Autor Wiadomość
Kioto 
DżokejDołączyła: 15 Paź 2015
Posty: 710
Wysłany: 2021-09-24, 19:26   Wyścigi koni półkrwi

Na jednym z "końskich" fanpage'ów na FB, tzw. "Końskie wieści" pojawił się wpis:

"Nadmiar DECYBELI, czyli jesienna przebieżka na Służewcu
Niczym innym jak tylko przebieżką można nazwać to, co zdarzyło się w ostatnią niedzielę na Torze Wyścigowym na Służewcu. To miejsce, gdzie w gonitwach startują konie pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej,a także kłusaki trenowane przez profesjonalistów i należycie przez nich przygotowane do wyścigu. Ale zjawiska, które zaszło w niedzielę, profesjonalnym nazwać nie można 🤦.
Otóż ktoś postanowił „pobawić się” w wyścigi i doprowadzić, sobie znanymi sposobami, do zatwierdzenia i rozegrania gonitwy dla koni półkrwi i to nie jedynej w tym sezonie. Takiego składu koni jeszcze historia wyścigów żadnej rasy na pewno nie widziała:
Na 8 zgłoszonych koni, 7 było po tym samym ogierze Decybel I AA 2003 (Chef Supreme xx – Desna AA po Sir Laryks AA, hod. SK Ochaby), a ten ósmy – Axoid AA po Brzask xx, pochodził z kolei od matki po wspomnianym reproduktorze. Pięć z tych koni wyhodował właściciel, a zarazem i ich trener - pan Jacek Soska, trzy pozostałe trenował pan Karol Micuła.
Najpierw Komisja Techniczna nie dopuściła do startu klaczy Granek AA (trener J. Soska). Okazało się na krótko przed dniem wyścigowym, że klacz nazywa się inaczej….ale ma też inne pochodzenie i takiego konia nie ma na liście zgłoszonych do sezonu 2021. Jeszcze przed gonitwą na padoku upadła wraz jeźdźcem klacz Endecja (trener J. Soska) i z powodu zranień i kulawizny została wycofana przez lekarza weterynarii. Następnie, również jeszcze na padoku, zsiadła z ogiera Axoid (trener J. Soska) praktykant dżokejski Joanna Balcerska twierdząc, że koń jest niebezpieczny i koń ten również musiał zostać wycofany z gonitwy. Amazonka poniosła karę zawieszenia licencji jeździeckiej do końca sezonu…
Na bieżnię wyszło już tylko 5 koni, a w czasie forkentru, który przypominał często serię dziwnych podskoków jeździec dosiadający klaczy Gracja (tr. K. Micuła) musiał z niej zsiąść i doprowadzić ją w ręku do maszyny startowej🤦.
W rozegranej w żółwim tempie gonitwie , bo w czasie aż 1’56’’ na 1600 m, wygrał Santos AA hodowli wspomnianego trenera K. Micuły. Właściwie trudno to nazwać wyścigiem, bo ogier ten prowadził już od zakrętu i spokojnie środkiem dogalopował do celownika.
Dla porównania sam Decybel I, czyli ojciec wszystkich ścigających się w tej gonitwie koni, pokonał niegdyś taki sam dystans w czasie 1'44'', czyli o kilkadziesiąt długości lepiej.
Jako druga przyszła klacz Gracja (trener również K.Micuła), która dogalopowała o …..13 długości za zwycięzcą. Koń trzeci, już ze stajni J. Soski przybiegł ….o 20 długości za klaczą Gracja. Ostatni koń, piąty Sekretariat II przyszedł daleko na końcu, dopiero po kilkunastu sekundach. Ale tego ostatniego na pewno zapamięta jego jeździec, k.dż. D. Sabatbeov, gdyż ogier po wyjściu wszedł na tor, zamiast pokazać forkenter, wykonywał dziwne podskoki, które miały na celu chyba pozbycie się balastu na grzbiecie.
Zainteresowanym polecam załączony fragment Protokołu Komisji Technicznej z tej gonitwy (nr 9), a samą gonitwę (4 godz. 14 sek. transmisji) możecie zobaczyć pod linkiem dostępnym w komentarzu.
Nie wiem czy śmiać się czy płakać, gdyż:
👉 Takie gonitwy może i są „atrakcyjne” dla tych , którzy oczekują zróżnicowania wrażeń na TW, ale na pewno nie pokazują wyścigów na Służewcu w dobrym świetle, choć 1 jaskółka wiosny nie czyni, a raczej 1 osa nie stworzy gniazda (na szczęście).
👉 Na pewno takie wydarzenia nie sprzyjają stworzeniu pozytywnego obrazu koni małopolskich, które i tak w oczach miłośników tylko koni ras sp, wlkp czy wszelkich zachodnich to „świry” 😢.
🧐Tu moja uwaga : każdy koń, niezależnie od rasy, źle traktowany, w złym treningu ani nie pokaże co potrafi, a i nie będzie jezdny, a może stać się nawet agresywny. 😔Szkoda tylko, że takie ekscesy niszczą wieloletnią pracę hodowców koni małopolskich, mozolnie pracujących nad stworzeniem dobrego i prawdziwego wizerunku tej rasy.
👉Na koniec smutna refleksja. Nagroda za I miejsce w tej parodii gonitwy wyniosła 5000 zł. Nagroda dla 4-letniego konia, zdobywającego I miejsce na Mistrzostwach Polski Młodych Koni w WKKW -co wymaga wielomiesięcznego kosztownego treningu, wyjazdu na kwalifikacje, sporych umiejętności i ukończenia trzydniowych zmagań, wyniosła w tym roku zaledwie 2750 zł. Zostawiam to bez komentarza."

Ciekawe też są komentarze. :)

https://www.facebook.com/...06067184357362/
 
     
kostor 
Dżokej


Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 368
Skąd: YellonkY
Wysłany: 2021-10-01, 09:19   

Patrząc na dosiady w zapisach na przyszły tydzień strach myśleć co tam się będzie działo.
 
     
Master Bars
Dżokej


Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 252
Wysłany: 2021-10-01, 10:21   

Dopiero 28 września 202l roku do Komisji odwoławczej wpłynęło pismo sędziów obserwatorów

https://www.pkwk.pl/wp-co...bserwatorow.pdf
 
     
Master Bars
Dżokej


Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 252
Wysłany: 2021-10-01, 10:25   

§ 39.
1. Sędziowie techniczni wykonują następujące czynności:

5) sędziowie obserwatorzy czuwają nad prawidłowością przebiegu gonitwy na stanowiskach wskazanych przez przewodniczącego komisji technicznej, związanych z przeprowadzeniem gonitw.

2. W razie dostrzeżenia nieprawidłowości w zakresie czynności powierzonych sędziemu technicznemu, sędzia techniczny niezwłocznie informuje o tym fakcie przewodniczącego komisji technicznej.
 
     
Master Bars
Dżokej


Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 252
Wysłany: 2021-10-01, 10:34   

§ 117. Komisja techniczna wszczyna postępowanie dyscyplinarne z urzędu albo na wniosek organizatora wyścigów konnych, sędziego technicznego, właściciela konia, kierownika stajni, trenera, jeźdźca (powożącego), dyżurnego lekarza weterynarii lub dyżurnego lekarza medycyny.

§ 118.
1. W przypadku potrzeby przeprowadzenia czynności wyjaśniających w postępowaniu dyscyplinarnym, przewodniczący komisji technicznej wyznacza do tych czynności jednego z jej członków.
2. Prowadzący czynności wyjaśniające bada wszelkie okoliczności potrzebne do bezstronnego wyjaśnienia sprawy, jak również zbiera środki dowodowe, w szczególności przesłuchuje świadków, a w razie potrzeby korzysta z opinii biegłych.
3. Prowadzący czynności wyjaśniające sporządza protokół z przebiegu przesłuchania świadka. Protokół podpisuje prowadzący czynności wyjaśniające i świadek.
4. Prowadzący czynności wyjaśniające umożliwia obwinionemu przed zakończeniem tych czynności sposobność wypowiedzenia się co do wszystkich zarzutów, jak również co do materiału dowodowego zebranego w sprawie. Okoliczności wskazane przez obwinionego, mające służyć odparciu zarzutu, powinien prowadzący czynności wyjaśniające sprawdzić w miarę możności, a zgłoszonych przez obwinionego świadków przesłuchać, jeżeli uzna, że zeznania tych świadków mogą mieć dla obrony obwinionego istotne znaczenie.
5. Odmowa wypowiedzenia się przez obwinionego w czasie przeprowadzania czynności wyjaśniających lub fizyczna niemożność przesłuchania go, trwająca do ukończenia postępowania wyjaśniającego, nie wstrzymuje dalszego toku sprawy.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,034 sekundy. Zapytań do SQL: 9